پرفکت مانی (Perfect Money) سیستمی برای پرداخت های آنلاین بین المللی است، که بر پایه اینترنت بوده و از این طریق کاربران و صاحبان کسب و کار های جهانی امکان پرداخت، ارسال و دریافت پول را ایجاد کرده است. پرفکت مانی را از نظر کاربردی می توان به پدربزرگ بیت کوین تشبیه کرد، اما از نظر ریشه ای با ارزهای دیجیتال تفاوت زیادی دارد. در ادامه مقاله با مفهوم پرفکت مانی، کاربرد ها و ویژگی های آن آشنا می شویم.

بیشتر بخوانید: نکاتی که باید در مورد پرفکت مانی بدانید!

پرفکت مانی چیست؟

پرفکت مانی درکشور پاناما واقع شده است و از سال 2007 کار خود را آغاز کرده است و کمپانی آن در شهر زوریخ در کشور سوئیس انتقال پیدا کرده است. همچنین چندین دفتر در مناطق مختلف جهان دارد. هر کشور واحد پولی ویژه خود را دارد که بر پایه سیستم اقتصادی همان کشور است. همان طور که می دانید برای روابط تجاری بین المللی از ارز های بین المللی شناخته شده ای مانند دلار و یورو استفاده می شود.

اگر بخواهید تجارت بین المللی و روابط مالی با شرکت های بزرگ جهانی داشته باشید، برای این کار باید از ارزهای بین المللی استفاده کنید. اما به دلیل سیستم اقتصادی کشورمان واحد پولی ما متفاوت است که این موضوع اوضاع را برای معامله گران کمی پیچیده کرده است. بنابراین برای انجام معاملات با توجه به این که واحد پولی ما ریال است، باید مبلغ مورد نیاز خود را از ریال به ارزهای یورو یا دلار چنج کنید. برای این تغییر ممکن است با چالش هایی روبه رو شوید. اگر این چالش ها را بیشتر زیر نظر بگیرید، علت پیدایش پرفکت مانی ها را بهتر درک می کنید.

بیشتر بخوانید: پرفکت مانی چیست؟

چالش های بازرگانی بین المللی

با استفاده از پرفکت مانی می توان مبالغ زیادی از پول را به مناطق دیگر جهان منتقل کرد. بیایید تصور کنیم شما می خواهید از سایت آمازون کالایی تهیه کنید. قیمت این کالا 20 دلار است، اگر دلار معادل 20 هزار تومان باشد، بنابراین ما برای خرید این محصول به 400 هزار تومان نیاز داریم. اما باید مبلغ را به دلار پرداخت کنیم، به همین دلیل نیاز به یک صرافی دارید که مبلغ  ریالی شما را به دلار تبدیل کند. همچنین بر اساس آخرین قانون اعلام شده می توانید در صرافی تا سقف هزار دلار تبدیل داشته باشید. صرافی ها مبلغ تبدیل شده شما را به صورت نقدی به شما می دهند، که برای خرید از سایت نمی توانید از آن استفاده کنید زیرا باید به صورت اینترنتی مبلغ را واریز کنید.

پس شما برای خرید نیاز دارید مقدار پول نقدی خود در حساب بانکی خود قرار دهید. اما با انجام این کار باز هم نمی توانید خرید خود را انجام دهید، زیرا سایت آمازون شرکت های پرداختی خاص خود را دارد که این شرکت ها نیز با بانک های داخلی قراردادی ندارند. آمازون و سایر سایت های خارجی با کاربران ایرانی مبادله و خرید و فروش نمی کند، زیرا از قانون های تحریمی آمریکا تبعیت می کند.در واقع شما نمی توانید یک خرید ساده را انجام دهید و با مشکل رو به رو می شوید که ممکن است تصور کنید قابل حل نیست. پرفکت مانی بین شما و فروشندگان از طریق پاک کردن قرار داد های دولتی یک پل ارتباطی ایجاد می کند که با استفاده از آن دیگر نگران مشکلات این چنینی نخواهید بود. به طور خلاصه، شما می توانید با استفاده از ریال و کارت بانکی خود پرفکت مانی خریداری کنید تا در صورت نیاز هر کالایی را از سایت های خارجی خریداری کنید.

 بیشتر بخوانید: تفاوت ارز دیجیتال و پرفکت مانی در چیست؟

نحوه کار پرفکت مانی

پرفکت مانی دارای مجوز منتشر کردن پول الکترونیک است. می توان پرفکت مانی را یک نوع کیف پول الکترونیکی دانست. همچنین بسیاری از شرکت های خارجی، پرفکت مانی را یک ارز الکترونیکی به حساب می آورند. پرفکت مانی امکان ذخیره سازی انوع واحد های پولی، البته واحد هایی که پرفکت مانی آن ها را پشتیبانی کند، برای کاربرانی که حساب Perfect Money دارند ایجاد نموده است.

آیا کاربران ایرانی هم می توانند از پرفکت مانی استفاده کنند؟

پرفکت مانی به کاربران ایرانی نیز خدمات می دهد و از قوانین و سیاست های تحریمی پیروی نکرده است. تا اکنون گزارشی بر مبنای مسدود شدن حساب به دلیل ایرانی بودن کاربران دریافت نشده است، پس محدودیتی برای کاربران خود قائل نشده و راهی مطمئن برای تجارت بین المملی برای کاربران ایرانی است.

به این نکته مهم درباره پرفکت مانی دقت کنید: پرفکت مانی را تنها یک واسطه مالی بدانید و سرمایه زیادی در آن ذخیره نکنید، زیرا باید احتمال هر چیزی را در نظر گرفت و نباید از نفوذ کشور های قدرتمند غافل شد.